small menu ico

Hlasujte pro nás v Adapterra Awards

Hlasujte pro nás v Adapterra Awards
Areál Svatopetrska bojuje o svou přízeň v soutěži Adapterra Awards v kategorii "pracovní prostředí", kterou organizuje Nadace Partnerství a má za úkol hledat nejlepší příklady adaptací na změnu klimatu. Podpořte nás prosím svým hlasem, děkujeme.

Znovuoživení areálu SVATOPETRSKA

Areál SVATOPETRSKA už není starým nepoužívaným brownfieldem, jako tomu bylo ještě před třemi lety! Nyní na místě bývalého výzkumného ústavu SVUM stojí pasivní budova využívající chytrý energetický koncept a především se areál otevřel veřejnosti a stal se přirozeným centrem dění v Brno-Jih.

Zmizel neprostupný plot z vlnitého plechu, vznikly 3 nové mostky přes rekonstruovanou říčku Ponávku a v přízemí rekonstruované budovy C vznikla plnohodnotná restaurace sloužící nájemcům i lidem z okolí. Investor Top-in.cz obětoval příjmy z pronájmu různých přístavků a v přímém sousedství Ponávky vznikla velká travní plocha doplněná lavičkami a stromy.

Šetřit vodou i přirozeně chladit a topit

Pro splachování toalet využívá rekonstruovaná budova podzemní vodu ze studny. Dešťová voda se zase akumuluje v retenčních nádržích a využívá se k závlaze okolní zeleně, přebytečná dešťovka se nechává zasáknout do průlehů a podzemních zasakovacích košů. Bezrostřední okolí budovy lemuje unikátní vsakovací beton. Nechybí ani extenzivní zelená střecha a popínavé rostliny na stěnách. Všechna ta opatření šetří peníze za vodné a stočné. Voda, která se následně vypařuje ze země pak ochlazuje přirozeně okolí. 

Rekonstruovaný objekt využívá řadu ekologických i ekonomických opatření, jako zemní vrty s tepelnými čerpadly, fotovoltaiku, rekuperaci vzduchu, předokenní žaluzie a další vychytávky k energetickým úsporám v kancelářích i bytech. 

Nejlepší praxe ekologického stavitelství

Při návrhu rekonstrukce areálu SVATOPETRSKA jsme čerpali inspiraci z již realizovaných šetrných a zelených staveb v rámci ČR a proto je pro nás samozřejmostí, že své poznatky chceme šířit dál. Proto jsme se rozhodli náš areál přihlásit do soutěže Adapterra Awards 2020, která hledá inspirativní projekty pomáhající přizpůsobit naše města, domy a krajinu klimatické změně.

Součastí soutěže Adapterra Awards je také unikátní databáze nejlepších příkladů adaptačních opatření, ve které najde inspiraci domácí kutil i odborník. Ze 78 přihlášených projektů jsme se dostali mezi 21 finalistů, kteří do 30. září budou bojovat o Cenu sympatie, kterou získa projekt s největším počtem hlasů. Budeme rádi pokud náš projekt podpoříte svým hlasem.

 

Navštívte také naši galerii "před" a "po", kde můžete shlédnout i časosběrné video z výstavby nebo 3D model původního stavu areálu a okolí v roce 2015 a 2018. Realitu roku 2020 musíte přijít shlédnout osobně - zastavte se v Bernard Baru na jedno...

Areál SVATOPETRSKA historické 3D modely

Stav před rekonstrukcí - r.2014

GFX | 3D_ArealSvatopetrska2014.jpg

 

Stav před koncem rekonstrukce - r.2018

GFX | 3D_ArealSvatopetrska2018.jpg

 

Aktuální stav po rekonstrukci - srpen 2020

DATA | fotkybudov | 200807_Vnitroblok_za-strechy-A.jpeg

DATA | fotkybudov | 200805_Vnitroblok_od-zapadu.jpeg

 

Děkujeme zdvořile za každý váš hlas!

(Úvodní fotografie současného stavu pořídil pro soutěž Adapterra Vojta Herout)
Chcete vědět více?

Napsali o nás - Pasivní domy
08.07.2020
Areál má sice v rodném listu rok 1972, ale dnes již jeho největší objekt plně odpovídá aktuálním požadavkům na udržitelnou výstavbu. Přečtete si článek i o naší rekonstrukci do standardu pasivního domu v časopise Dřevo&Stavby.
Revitalizovaná Ponávka slavnostně otevřena
24.05.2020
Zúčastnili jsme se tiskové konference města Brna k otevření revitalizované Ponávky. Více informací a fotografie najdete ve zprávách z Brna na iDnes.cz.
Bernard Pub spouští ostrý provoz
11.05.2020
Tak jsme se dočkali - Bernard může od pondělí 11.5.2020 po skončení koronavirus omezení spustit alespoň zahrádku. Plný provoz nás čeká od 25.5.2020. Vítejte v areálu SVATOPETRSKA.
Podívejte se na časosběrné video z rekonstrukce
10.10.2019
Realizaci rekonstrukce jsme měli pod stálou kontrolou kamer, občas i dronů. Přicházíme tedy s časosběrným videem od října 2017 do února 2019.
Objekt Inovačního centra SVATOPETRSKA má kolaudaci
19.02.2019
Budova C areálu SVATOPETRSKA je po komplexní rekonstrukci a začínáme pronajímat. První inovativní nájemci získají slevy na nájemném až na 3 roky.